Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

FB Instal Ireneusz Wyrzykowski

Złocieniec

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

A jaki pellet i u kogo kupować ?

Autor: FB Instal Ireneusz Wyrzykowski, publikacja: 2017-02-09

Najlepszy pellet jest z trocin z drzew iglastych (sosna, świerk), które charakteryzują się bardzo dobrą spoistością i kalorycznością. Pellet drzewny jest wyprodukowany z naturalnego surowca, jest to odnawialne źródło energii o wysokiej energetyczności i niskim stopniu oddziaływania na środowisko naturalne.

Zdjęcie nr 1

Ważne, aby producent był znany i posiadał odpowiednie certyfikaty, gwarantujące:

  • odpowiednią wilgotność, nie większą niż 5-6%,
  • niską zawartość popiołu 0,3-0,5% - opinia z forum : „To chyba zależy od pieca. Mój osiąga najlepszą wydajność przy spalaniu. Osiąga wysoką temperaturę, spala się niemalże w całości, dlatego nie mam problemu z popiołem”,
  • wartość opałową 17-19MJ/kg,
  • prawidłowe zgranulowanie i nierozsypywanie się (aby to sprawdzić, wystarczy go mocno ścisnąć w ręku) - opinia z forum: „Przy zakupie uważaj na różne promocje, różnych dziwnych firm produkujących pellet. Ja w pierwszym sezonie nadziałem się na taką "okazję" i koszty ogrzewania o mało mnie nie zrujnowały. Dopiero zakup certyfikowanego pelletu sprawił, że koszty są takie, jak zakładałem, a do tego mam gwarancję odpowiedniej jakości i kaloryczności”.

Kiepskiej jakości pellet nieznanego pochodzenia kupiony w niskiej cenie przyniesie Państwu więcej strat niż korzyści i w rezultacie okaże się o wiele droższy od uznanego, pewnego producenta pelletu, który posiada odpowiednie certyfikacje. Opinia jednego z Klientów: „Ważne, aby miał certyfikat i był suchy. Kiedyś kupiłem luzem i zapychał mi się podajnik. Teraz mam czysto w kotłowni, jest mało popiołu i kosztowo lepiej wychodzę niż przy wcześniejszym opalaniu domu olejem”.

Zdjęcie nr 2

Zużycie zależy od wielkości domu, od jego docieplenia i od temperatury na zewnątrz, nie jest zaś tak, jak myśli większość. Najlepiej znaleźć producenta, który eksportuje swój produkt do krajów UE, np. Dani lub Niemiec, gdyż tylko taki producent restrykcyjnie przestrzega wymogi norm zgodnie z wytycznymi INSTYTUTU CERTYFIKACJI DIN CERTCO. Tam opał jest sprzedawany w o wiele wyższych cenach niż na polskim rynku.

I na koniec podam kilka danych: około 5,3 kWh z 1 kg pelletu, 1 tona pelletu zastępuje 470 lt oleju opałowego, 572 m3 gazu ziemnego, 0,79 tony węgla o kaloryczności powyżej 23 MJ. Jest to w pełni odnawialne źródło energii z „zerową emisją CO2”. Ilość CO2, która powstaje podczas spalania, jest równa ilości pobieranej przez rośliny podczas procesu fotosyntezy

Zdjęcie nr 3

Opracował:
Ireneusz Wyrzykowski
FB Instal

Producent pelletu - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 387 Producentów i Dostawców Pelletu najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: